Czytaj

  • Lokomotywy Spalinowe SM42. 2021r.

    W okresie 1958 – 1962, Centralne Biuro Konstrukcji Przemysłu Taboru Kolejowego w Poznaniu opracowało dokumentację techniczną lokomotywy spalinowej średniej mocy, którą w biurze oznaczono typ 6D. Lokomotywa była wzorowana na układzie lokomotywy SM30 (Ls300E) i rozwiązaniach lokomotyw importowanych z Węgier, SM40.

    Read more

  • Lokomotywy Spalinowe SM30. 2021r.

    Lokomotywa spalinowa typu 1D (Ls300E), która na PKP otrzymała oznaczenie SM30, była pierwszą udaną polską lokomotywą spalinową z przekładnią elektryczną. Projekt lokomotywy został opracowany w Centralnym Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Taboru Kolejowego w Poznaniu, w okresie 1954 – 1955. Lokomotywa w biurze miała oznaczenie 1D. Od 1957 roku, lokomotywa była produkowana serynie w Fabryce Lokomotyw w…

    Read more

  • PKP Jedlina Zdrój. 2007r.

    Stacja kolejowa Jedlina Zdrój została oddana do użytku w dniu 15 października 1880 roku, w czasach pruskich i została zbudowana razem z linią kolejową z Wałbrzycha do Nowej Rudy, którą przedłużono do Kłodzka. Obecnie linia ta ma Nr 286. Budowa tej linii trwała w okresie 1876 – 1880 i był to fragment Śląskiej Kolei Górskiej.

    Read more

  • PKP Jelenia Góra. 2010r.

    Stacja kolejowa Jelenia Góra jest najważniejszą stacją w rejonie Sudetów Zachodnich. Stacja położona jest w kierunku wschodnim od centrum miasta. Do centrum Jeleniej Góry jest około 2 km. Dworzec położony jest przy ulicy 1 Maja i Krakowskiej. Z drugiej, północnej strony stację ogranicza ulica Wincentego Pola. Z powodu usytuowania stacji i ukształtowania terenu równia stacyjna…

    Read more

  • Pociąg osobowy Jelenia Góra – Lwówek Śląski. 2010r.

    Park Krajobrazowy Doliny Bobru to jedno z ciekawszych przyrodniczo i krajobrazowo miejsc w Sudetach. Obejmuje swoim obszarem prawie 11 000 hektarów pomiędzy Jelenią Górą, Wleniem i Lwówkiem Śląskim. Znajduje się na bardzo zróżnicowanym pod względem rzeźby terenu i krajobrazu Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich i Pogórza Izerskiego. Główną osnową parku krajobrazowego jest rzeka Bóbr, o długości 272 km, która jest lewym dopływem rzeki Odry. Rzeka Bóbr…

    Read more

  • EZT ED160 Stadler Polska. 2021r.

    W dniu 18 listopada 2013 roku, spółka PKP InterCity (w tym czasie spółka TLK) zamówiła w firmie Stadler Polska (Szwajcaria) i firmie Newag (Polska) 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych typu FLIRT, przeznaczonych dla ruchu dalekobieżnego. W InterCity typowano połączyć miasta: Warszawa, Kraków, Katowice, Olsztyn, Gdańsk, Gdynia i Szczecin. Ruch miał być prowadzony innymi szlakami niż pociągi…

    Read more

  • EZT ED250 Pendolino. 2021r.

    EZT (Elektryczny Zespół Trakcyjny) Alstom EMU250 jest w Polsce oznaczony jako seria ED250, a popularnie nazywany jest „Pendolino”. Pociąg składa się siedmiu wagonów i jest przystosowany do normalnego rozstawu torów. Pociąg jest pojazdem dużych prędkości z rodziny Pendolino. Produkowany jest przez firmę Alstom we włoskiej fabryce Savigliano, na północy Włoch. Nosi oznaczenie fabryczne Alstom ETR…

    Read more

  • PKP Gdańsk Główny. 2021r.

    Stacja kolejowa Gdańsk Główny znajduje się w centrum Gdańska, w dzielnicy Śródmieście. Współrzędne geograficzne 54°21′26″N 18°38′40″E. To obecnie jest największa stacja kolejowa w Trójmieście. Stacja obsługuje połączenia lokalne i międzymiastowe. W ciągu doby obsługuje 249 pociągów, z których większość to pociągi SKM (Szybka Kolei Miejska). Zarządcą stacji i dworca są dwie firmy: PKP PLK i PKP…

    Read more

  • Pociąg InterCity Chełmoński. 2021r.

    PKP InterCity to polski przewoźnik kolejowy, który należy do grupy PKP. Zajmuje się przewozem pasażerów na dalekich trasach. W Polsce ma udział 15 % w przewozach pasażerskich pod względem liczby pasażerów, ale 53 % w przewozach mierzonych w skali pasażer – kilometry. Spółka powstała w dniu 30 sierpnia 2001 roku, zatrudniając 1 500 pracowników. Obecnie…

    Read more

  • Pociąg osobowy Kraków Główny – Hrubieszów. 1960 – 1970r.

    Po zakończeniu drugiej wojny światowej Polskie Koleje Państwowe dysponowały około 6 500 wagonami pasażerskimi. Jednak liczba wagonów czynnych była mniejsza i wynosiła tylko 3 500 wagonów. Były to głównie wagony osobowe dwuosiowe i trzyosiowe. Wiele z tych wagonów była konstrukcji drewnianej. Pojemność tych wagonów była mała w stosunku do potrzeb przewozowych. Dlatego często do pociągów…

    Read more