Linia kolejowa Pilawa – Tłuszcz – Ostrołęka.

Pilawa 2025-07-21

Linia kolejowa Nr 13 (Krusze) Tłuszcz – Pilawa, Nr 29 Tłuszcz – Ostrołęka.

Pustelnik mijanka. 2022 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Dąbrowica była mijanka. 2022 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Linia kolejowa Nr 13 Pilawa – Tłuszcz, Nr 29 Tłuszcz – Ostrołeka. 1945 rok. Praca Karol Placha Hetman

Szlak kolejowy Pilawa – Tłuszcz – Ostrołęka został uruchomiony w 1897 roku, kiedy Polska była pod zaborami, a większość terenu byłej Rzeczypospolitej Polski była po zaborem moskiewskim i tworzyła fikcyjne państwo; Królestwo Polskie. Szlak ten powstał z bardzo konkretnych, strategicznych powodów. Głównym impulsem była potrzeba zbudowania linii omijającej Warszawę, która leżała w głębi Królestwa Polskiego. Moskale chcieli mieć alternatywny szlak kolejowy dla transportu wojsk, sprzętu i zaopatrzenia z głębi kraju moskiewskiego do zachodnich granic imperium. Linia miała umożliwiać szybkie przemieszczenie wojsk bez konieczności przejazdu przez Warszawę, która w oczach moskali była miastem nie lojalnym i potencjalnie wrogim w razie wybuchu wojny, powstania lub innego konfliktu. O ile w głębi imperium, linie budowano gwiaździście od Moskwy i Petersburga, to w zachodnich częściach, w pobliżu granic z braćmi prusakami i Austriakami linie prowadzono głównie południkowo. Bo nie wiadomo było, gdzie wystąpi konkretne zagrożenie. Linia pozwalała na połączenie kilku twierdz i garnizonów wojskowych w zachodniej części imperium. Drugim zadaniem było utworzenie zaplecza dla ewentualnych frontów, w wypadku wojny z braćmi prusakami czy Austro‑Węgrami. Szlak był określany jako kolej obwodowa; Dęblin – Pilawa – Tłuszcz – Ostrołęka – Łapy, całkowicie omijająca Warszawę, od strony wschodniej i północnej. W ten sposób, powstała pierwsza w Polsce sieć kolejowa, która umożliwiała alternatywne trasy.

Jak zwykle, cel gospodarczy nie był brany pod uwagę. Szlak przebiegał przez słabiej rozwinięte tereny Mazowsza i Podlasia, dając impuls do rozwoju lokalnego handlu, rzemiosła, leśnictwa i rolnictwa. Kolej umożliwiała transport drewna, płodów rolnych i materiałów budowlanych z rejonu Ostrołęki i Kurpi. Przy słabej i nielicznej sieci drogowej, kolej stała się pierwszym środkiem transportu. Niespodziewanie, miasto Ostrołęka stało się ważnym węzłem kolejowym. Z uwagi na wybuch wielkiej wojny światowej, linia nie zademonstrowała pełnych korzyści, jakie mogła przynieść.

Oś czasu: Około 1896 roku, nastąpiła decyzja władz carskich o budowie odcinka linii kolejowej Pilawa – Tłuszcz – Ostrołęka. W dniu 13 października 1897 roku, nastąpiło otwarcie linii, pomimo nie ukończenia wszystkich prac. W okresie 1897-1903, zostały zbudowane podstawowe odcinki, stacje i mosty. W 1903 roku, otwarto regularny ruch towarowy i osobowy. W okresie 1914-1918, szlak był intensywnie wykorzystywany przez moskali, a następnie przez germańców i Austriaków. Już w czasach Drugiej Rzeczypospolitej Polski (1918-1939) linia była systematycznie modernizowana i rozwijana, poprzez budowę kolejnych bocznic do zakładów przemysłowych. W okresie 1945-2000, utrzymywał się umiarkowany ruch pasażerski, ale był bardzo duży ruch towarowy (surowce i wyroby gotowe). W okresie 2015-2025, trwała duża modernizacja szlaku i dostosowanie do zmienionych potrzeb transportowych (wzrost tonażu pociągów towarowych, zwiększenie prędkości i znaczna poprawa systemu SRK). 

Obecnie (2025 rok) ten szlak jest to ważna trasa regionalna obsługiwana głównie przez Koleje Mazowieckie. Odcinek Pilawa – Mińsk Mazowiecki, jest wykorzystywany przez pociągi dalekobieżne na trasie Lublin – Warszawa, dla ominięcia przeciążonej LK Nr 7. Dla ruchu towarowego jest to istotny korytarz dla transportu drewna, kruszyw, towarów rolnych i maszyn i urządzeń przemysłowych. Mimo upływu lat, linia pozostaje przydatna jako objazd Warszawy w razie awarii lub prac na głównych szlakach kolejowych. Linia jest włączona w żywotne interesy Polski, na kierunku południkowym: od Finlandii do Bułgarii. Od 2015 roku, prowadzone są prace modernizacyjne: PKP PLK prowadziły remonty i wymiany torów, zwłaszcza na odcinku Pilawa – Tłuszcz; zwiększono prędkość szlakową oraz bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych.

Obecnie szlak kolejowy Ostrołęka – Pilawa nie istnieje jako jedna, spójna linia kolejowa. Linia kolejowa Nr 29 Ostrołęka – Tłuszcz i linia kolejowa Nr 13 Krusze – Pilawa, są połączone, ale nie tworzą jednej linii, a odcinek między Mińskiem Mazowieckim a Pilawą obsługuje ruch towarowy i osobowe pociągi dalekobieżne. 

Linia kolejowa Nr 13 Krusze – Pilawa.

Linia kolejowa Nr 13 Krusze – Pilawa jest jednotorowa, zelektryfikowana. Została otwarta w dniu 13 października 1897 roku, pierwotnie dla kolei moskiewskich PrŻD. Linia kolejowa Nr 13 ma długość 56,604 km. Rozstaw szyn 1435 mm. W 1945 roku, linia była nieprzejezdna. Ponownie została uruchomiona około 1950 roku. Siec trakcyjna 3 kV DC. Prędkość maksymalna 100 km/h. Elektryfikacja; 1970 rok (Kędzierak – Pilawa), w dniu 27 maja 1972 roku (Krusze – Kędzierak, wraz z łącznicą Nr 513). To pozwoliło na prowadzenie pociągów elektrycznych po całej linii. 

W czasach PRL, ze względu na brak dostatecznych robot utrzymaniowych, stopniowo ograniczono prędkość biegu pociągów. Najpierw do 60 km/h, a następnie odcinkowe do 40 km/h. Pierwsze prace rewitalizacyjne przeprowadzono w 2020 roku, a wykonała je firma PNUIK Kraków. W dniu 31 marca 2022 roku, rozstrzygnięto przetarg na remont toru na odcinku Krusze – Pustelnik, dzięki czemu prędkość wzrosła z 60 do 100 km/h. W dniu 14 lutego 2025 roku, ogłoszono przetarg na remont torów na odcinku Mińsk Mazowiecki – Sufczyn. 

Odcinek linii Nr 13 Mińsk Mazowiecki – Pilawa, jest wykorzystywany przez pociągi pospieszne i międzynarodowe PKP InterCity, aby ominąć zatłoczoną linię Nr 7 na odcinku Warszawa Wschodnia – Pilawa. Po tym odcinku poruszają się głównie pociągi relacji Warszawa – Lublin.

Linia kolejowa Nr 29 Tłuszcz – Ostrołęka.

Linia kolejowa Nr 29 Ostrołęka – Tłuszcz jest jednotorowa, zelektryfikowana. Otwarcie linii nastąpiło w dniu 13 października 1897 roku. Linia została włączona do dyrekcji Kolei Warszawsko-Terespolskiej. Historia linii kolejowej Nr 29 jest ciekawa. Były na niej trzy wysadzenia mostów kolejowych w Wyszkowie i katastrofy kolejowe. Jak się nietrudno domyśleć; czołowe zderzenia, a najbardziej tragiczne w 1941 roku, germańskiego pociągu osobowego relacji Królewiec – Warszawa z pociągiem towarowym. W 1945 roku, z powodu zniszczenia mostu na rzece Bug, na odcinku Rybeńko – Wyszków, linia była nieprzejezdna.

Linia kolejowa Nr 29 Tłuszcz – Ostrołęka, jest to zelektryfikowana, jednotorowa, pierwszorzędna linia kolejowa znaczenia państwowego o długości 76,046 km. Na jej trasie znajduje się 7 stacji kolejowych oraz 9 przystanków osobowych. Linia została otwarta 13 października 1897 roku. Rozstaw szyn 1435 mm. Elektryfikacja 3 kV DC. Prędkość maksymalna 100 km/h. Elektryfikacja 1982 rok (Tłuszcz – Wyszków), 1985 rok (Wyszków – Ostrołęka). Obecnie (2025 rok) szlakiem kursują pociągi regionalne Kolei Mazowieckich oraz pociąg przyspieszony Ostrołęka – Warszawa Wileńska tego samego przewoźnika. Z Wyszkowa można pojechać do stacji: Łowicz Główny, Ostrołęka (14 par pociągów w ciągu doby), Tłuszcz (14 par pociągów w ciągu doby), Warszawa Wileńska (2 pary pociągów w ciągu doby).

Niestety, ta część Mazowsza nie jest atrakcyjna turystycznie. Nieliczne placówki muzealne są prowadzone przez pasjonatów, bez dużego wsparcia władz województwa mazowieckiego. Pomiędzy stacjami Rybienko a Wyszków pociąg przejeżdża przez most kolejowy na Bugu, który jest atrakcją na tej linii. Wyszków to jest miasto liczące 26 019 mieszkańców (2023 rok). W mieście jest niewiele zabytków. W centrum warto zobaczyć kościół pod wezwaniem świetego Idziego z zabytkową plebanią oraz stróżówkę w parku biskupa Karola Ferdynanda Wazy. Na peryferiach miasta, nad rzeką Bug wznosi się Pałac Skarżyńskich, z parkiem zbudowany około 1780 roku. Własność prywatna. Miejscowość Leszczydół. W pobliskich lasach jest tak zwana Linia Powstańcza, czyli przecinka w lesie, która utrudniała działania powstańcom w czasie Powstania Styczniowego. O jej istnieniu przypominają tablice i kapliczka. W odległości 3 kilometry na północ od stacji Pasieki jest dwór z XIX wieku, we wsi Ponikiew Mała. Goworowo; W pobliskim Daniłowie jest pałac zaadaptowany na hotel. 4 kilometry na wschód od Goworowa jest Pałac Marchwickich w Brzeźnie, który jest własnością prywatną. Niemal w każdej miejscowości jest zabytkowy kościół, często drewniany lub z drewnianą dzwonnicą. Na tym terenie jest wiele przydrożnych kapliczek.

Ostrołęka to jest miasto w województwie mazowieckim, położone nad Narwią, około 120 km na północny wschód od Warszawy. Liczy obecnie około 51 000 mieszkańców. Miasto znane jest z bogatej historii, zwłaszcza bitwy pod Ostrołęką w 1831 roku, która odbyła się podczas powstania listopadowego. Miasto jest silnym ośrodkiem przemysłu energetycznego, celulozowo-papierniczego i budowlanego. Miasto jest regionalnym centrum kultury Kurpiowszczyzny; organizowane są tu liczne festiwale i wydarzenia folklorystyczne. W okolicy działała Elektrownia Ostrołęka. Miasto jest siedzibą powiatu, a dawniej także było siedzibą województwa.

Na linii Nr 29 prowadzony jest ruch pasażerski i towarowy. Linia swój początek ma na stacji Tłuszcz, gdzie łączy się między innymi z linią kolejową nr 6 (E75 Rail Baltica) oraz z linią Nr 10 Legionowo – Tłuszcz. Następnie prowadzi na północ, przechodząc między innymi przez Wyszków. W Ostrołęce łączy się między innymi z liniami: Nr 34 Ostrołęka – Małkinia, Nr 36 Ostrołęka – Łapy, Nr 37 Ostrołęka – Szczytno. Na linii dominuje ruch towarowy. Najważniejszym klientem linii jest Elektrownia Ostrołęka S.A. Dla ruchu pasażerskiego, linia ma znaczenie regionalne. Zapewnia połączenie północno-wschodniego Mazowsza z obszarem metropolitalnym Warszawy. W czasach PRL, z powodu braku robot utrzymaniowych, systematycznie obniżano prędkość biegu pociągu. W związku z prognozowanym wzrostem potrzeb przewozowych na rzecz Elektrowni Ostrołęka S.A., planowane są prace przy rewitalizacji linii. Docelowo planowane jest osiągnięcie parametrów technicznych umożliwiających prowadzenie ruchu pasażerskiego z prędkością do 100 km/h (odcinek Tłuszcz – Wyszków) i 120 km/h (odcinek Wyszków – Ostrołęka). 

W lutym 2024 roku, prowadzono szereg spotkań przedstawicieli PKP PLK z władzami gmin i mieszkańcami, w sprawie „Modernizacja linii kolejowej Nr 29 na odcinku Tłuszcz – Ostrołęka”. Trwały konsultacje w ramach programów „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów”. Chodziło o korekty lokalizacji lub budowę nowych przystanków osobowych, zgodnie z wolą mieszkańców. A także budowę bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo-drogowych. Brano pod uwagę budowę kładek oraz przejść dla pieszych i rowerzystów. Planowano modernizacje przystanków osobowych: Czarnowiec, Żabno, Borowo, Wyszków Miasto. Są plany odbudowy stacji Dalekie.

Plany są ambitne. Zakładają dobudowę drugiego toru, dostosowanie linii do prędkości pociągów pasażerskich nawet do 200 km/h oraz budowę nowych przystanków. Co ważne, PKP PLK rozważają co najmniej dwa warianty korekty linii. W zależności od wariantu, prędkość ma wzrosnąć do 160 km/h lub do 200 km/h. Modernizacja stacji towarowej w Wyszkowie ma wydłużyć tory do minimum 750 m. Wszystko uzależnione jest od postulatów władz gmin oraz finansów. Szczegółowe plany zostaną opracowane po zakończeniu konsultacji i analiz. Inwestycja będzie realizowana w systemie; projektuj i buduj.

Przebieg linii kolejowej Nr 13 Krusze – Pilawa oraz Nr 29 Ostrołęka – Tłuszcz.

To jedziemy w kierunku południowym; Krusze – Pilawa.

Kursze stacja, posterunek, mijanka (0,00 km, elewacja 102 m) Jest tutaj linia Nr 10. Kursze R7 rozjazd (3,03 km, elewacja 108 m) początek linii Nr 513. Kursze to jest niewielka stacja gdzie linia Nr 10 daje początek linii Nr 13. Linia z kierunku wschodniego skręca w kierunku południowym. Obie linie są jednotorowe. Linia Nr 13 przekracza rzekę Cienka. Dalej do linii, od strony wschodniej dochodzi łącznicą ze stacji Tłuszcz. We wsi Jasienica linia Nr 13 górą przekracza dwutorową linię kolejową Rail Baltica, na odcinku Warszawa – Białystok. Dalej linia Nr 13 skrzyżowaniem przekracza lokalną ulicę Lipowa i kolejną Wołomińska. Linia biegnie wśród pól uprawnych i niewielkich lasów. Dalej linia przekracza skrzyżowaniem DW Nr 634, ulica Jutrzenki, wieś Karolew.

Dąbrowica była mijanka (9,74 km, elewacja 111 m). Dalej linia skrzyżowaniem przekracza lokalną drogę, ulica Szkolna. Następnie linia przekracza rzekę Rządza. W miejscowości Rojków linia skrzyżowaniem przekracza lokalną drogę. 

Pustelnik mijanka (19,77 km, elewacja 134 m). Za mijanką linia przekracza DW Nr 637, ulica Osiedlowa. Dalej linia przekracza rzekę Czarna. Następnie jest skrzyżowania z lokalna drogą; miejscowość Goździówka. Dalej jest skrzyżowanie z lokalną drogą, ulica Wspólna, miejscowość Cyganka Północna. I kolejne skrzyżowanie, ulica Gościnna, wieś Cyganka. W pobliżu jest kościół. Linia przekracza rzeczkę Długa. Następnie linia dołem mija autostradę A2, Autostrada Wolności. W pobliżu jest węzeł drogowy, który łączy autostradę A2, DK Nr 50 oraz Mińsk Mazowiecki. Dalej linia dołem mija DK Nr 50.

Arynów była mijanka (29,50 km, elewacja 155 m). Już na terenie Mińska Mazowieckiego, linia przekracza DK Nr 92, ulica Warszawska. Następnie górą linia przekracza dwutorową linię Warszawa – Mińsk Mazowiecki – Siedlce, Nr 2. Dalej po wschodniej stronie jest ZNTK Mińsk Mazowiecki, należący do firmy PESA Bydgoszcz.

Mińsk Mazowiecki rozjazdy  R101/102 (32,60 km, elewacja 149 m). Linie kolejowe (łącznice) 521, 522. Z lewej i prawej strony dochodzą łącznicę od linii Nr 2. Dalej linia wiaduktem przekracza lokalna drogę oraz opuszcza obszar miasta Mińsk Mazowiecki. Następnie linia przekracza rzekę Mienia. Dalej jest skrzyżowanie z lokalną drogą i kolejne skrzyżowania; dwie drogi lokalne. 

Grzebowilk stacja (34,887 km, elewacja 150 m). Jest to typowa stacja towarowa. Na stacji jest 5 torów przelotowych oraz nastawnia „Gb”. Za stacją jest skrzyżowanie w ciągu ulicy Kolejowa. Dalej jest skrzyżowanie w ciągu ulicy Mazowiecka. Tutaj jest więcej lasów niż pól uprawnych. Następnie jest skrzyżowanie w ciągu ulicy Pałacowa, wieś Nowe Rudno. Następnie jest kolejne skrzyżowanie, ulica Siennicka.

Kołbiel były przystanek osobowy (44,10 km, elewacja 124 mm). Następnie są kolejne skrzyżowania; ulica Kołbielska i Spacerowa. Linia przekracza rzekę Świder. Tutaj jest rezerwat przyrody Świder. Most jest żelazny, blachownicowy i przeznaczony dla dwóch torów. W miejscu drugiego toru jest dopuszczony ruch kołowy. Most został nazwany „Żelaźnika”. Dalej linia górą przekracza ulicę Strażacka.

Sufczyn stacja (47,61 km, elewacja 130 m). Na stacji są 3 tory przelotowe oraz plac ładunkowy przeznaczony dla bazy mostowej. Jest tutaj nastawnia „Su”. Dalej, dołem linia przekracza autostradę S17. Sufczyn odgałęzienie posterunek (52,07 km, elewacja 147 m). Linia Nr 13a. 

Linia dotarła do węzła kolejowego Pilawa. Jaźwiny R11 rozjazd (53,77 km, elewacja 148 m). Linia kolejowa Nr 524. Tutaj linia Nr 13 łączy się z dwutorową linia „Esełka”, od strony Góry Kalwarii (Nr 12). A następnie łączy się z dwutorową linią od strony Otwocka (Nr 7).

Pilawa stacja (56,33 km, elewacja 151 m). Linia kolejowa Nr 7 i 12. Pilawa znajduje się w powiecie garwolińskim, około 59 km na południowy wschód od Warszawy, leży na Równinie Garwolińskiej. Miasto ma powierzchnię 6,62 km2 i populację 4 300 mieszkańców. Są tutaj zabytki kolejowe z końca XIX wieku: drewniany dworzec z 1877 roku, parowozownia i wieża wodna. Na stacji są dwa perony i cztery krawędzie peronowe. Na stacji jest skrzyżowanie z DW Nr 805, Aleja Wyzwolenia.

To jedziemy dalej z miejscowości Tłuszcz do Ostrołęki, czyli w kierunku północnym. 

Tłuszcz stacja (0,00 km, elewacja 104 m). Są tutaj linie Nr 6, 10, 513. Jest tutaj LCS (Lokalne Centrum Sterowania). Miasto Tłuszcz leży w powiecie wołomińskim, województwo mazowieckie. Odległe jest o około 35 km na północny wschód od Warszawy. Jest to miasto oraz siedziba gminy miejsko‑wiejskiej (status od 1967 roku). Prawa miejskie nadane zostały w 1967 roku. Powierzchnia miasta wynosi około 7,9 km2. Liczba mieszkańców miasta wynosi około 8 000 osób. Stacja kolejowa powstała w 1862 roku. Obecnie stacja posiada 3 perony i 6 torów. Dojście na perony jest przez tunel. Poprzednio była kładka nad torami. W zachodniej części stacji, nad torami przebiega wiadukt DW Nr 634. W zachodniej części stacji jest cmentarz poległych obrońców Ojczyzny z 1920 roku. Jest tutaj zabytkowa wieża wodna. Dworzec to obiekt z 60-lat XX wieku. We wschodniej części stacji Tłuszcz znajduje się zakład naprawy i eksploatacji taboru kolejowego. Linia Nr 29 wychodząc ze stacji odbija w lewo w kierunku północnym, jako linia jednotorowa. Dalej linia skrzyżowaniem przekracza DW Nr 636, ulica Jadowska.

Jarzębia Łąka przystanek osobowy (3,45 km, elewacja 103 m). Za przystankiem jest skrzyżowanie z ulicą Długa. Dalej jest skrzyżowanie z ulicą Kolejowa i kolejne skrzyżowanie, ulica Osiedlowa. 

Grzegorzewo przystanek osobowy (6,75 km, elewacja 96 m). Przed peronem jest skrzyżowanie, ulica Świętego Huberta. Dalej jest skrzyżowanie, ulica Oliwkowa i następne skrzyżowanie, ulica Władysława Reymonta, wieś Zabrodzie. Linia przekracza rzeczkę Szewa.

Mostówka stacja (10,75 km, elewacja 93 m). Na stacji są dwa perony, jednokrawędziowe oraz trzy tory przelotowe. Ze stacji odchodzi bocznica kolejowa do zakładów: Stark Log i Granit Skwara. Stacje obsługuje nastawnia „Mt”, która obsługuje przejazd kolejowy w ciągu ulicy Kolejowa. Dalej linia wchodzi w obszary leśne.

Lucynów przystanek osobowy (14,72 km, elewacja 91 m). Za peronem jest skrzyżowanie, ulica Warszawska. Dalej linia przebiega pod autostradą S8 Via Baltica. Linia przekracza skrzyżowaniem, ulica Wspólna. Dalej linia przekracza rzekę Ruda.  

Rybienko przystanek osobowy (18,04 km, elewacja 91 m). Przed peronem jest skrzyżowanie, ulica Aleja Wolności.

Most kolejowy na rzece Bug w Wyszkowie. Pierwszy most powstał w okresie 1895–1897, został wybudowany przez firmę „K. Rudzki i S-ka”. Była to imponująca konstrukcja długości około 470 m. Most składał się z 7 przęseł: 6 kratownicowych, z jezdnią na górze i 1 przęsła blachownicowego, z jezdnią na górze. Most wsparto na kamiennych filarach. Most przebudowano w okresie 1905-1910. Most został zniszczony w 1915 roku. W 30-latach most został przebudowany. W czasie drugiej wojny światowej, w 1939 roku, Polscy saperzy zrzucili trzy przęsła, które germańcy odbudowali. W 1944 roku, germańcy uciekając przed swoimi braćmi moskalami, zrzucili wszystkie przęsła i zniszczyli filary. Most odbudowano prowizorycznie do 1948 roku. Pełny remont wykonano do 1957 roku. Obecnie most ma 4 długie przęseł kratownicowe nitowane, z jezdnią na dole oraz dwa krótkie przęsła blachownicowe na przyczółkach. Filary są kamienno-betonowe. Obecnie (2025 rok) na moście jest ograniczenie prędkości biegu pociągu do 40 km/h. Most ma zostać wyremontowany i prawdopodobnie otrzyma zupełnie nowe przęsła. Okolice mostu są ulubionym miejscem dla spacerowiczów.

Wyszków stacja (20,57 km, elewacja 101 m). Wyszków to historyczne miasto z ponad 800-letnią tradycją, dziś liczące około 26 000 mieszkańców. Silnie związane z rzeką Bug i Puszczą, ważny węzeł kolejowy i transportowy, z zabytkami z XVIII–XIX wieku. Zabytki: klasycystyczny pałac w Rybienku Starym (koniec XVIII wieku, kościół świętego Idziego z 1793 roku obelisk Wazów. Przed stacją linia przekracza skrzyżowaniem ulice: 3 Maja, Serocka (DK Nr 62, dołem), Pułtuska (DW 618). Na stacji są dwa perony i trzy krawędzie peronowe. Dojście na perony jest kładką nad torami. W północnej części stacji jest; bocznica do zakładu PEC Wyszków, nastawnia „Wz” oraz wiadukt na torami w ciągu ulicy Henryka Sienkiewicza. Na peryferiach miasta, linia przekracza ulicę Świętojańska. Linia wchodzi w lasy.

Leszczydół przystanek osobowy (25,79 km, elewacja 116 m). Za przystankiem jest skrzyżowanie, ulica Środkowa. I ponownie są lasy. 

Dalekie to przystanek osobowy i ładownia (30,14 km, elewacja 112 m). Wieś Dalekie powstała z powodu przemysłu drzewnego. Jest tutaj duży tartak oraz fabryka opakowań tekturowych. Dodatkowo jest osiedle mieszkalne o nazwie Dalekie Tartak. Za osadą jest skrzyżowanie, ulica Modrzewiowa. 

Zygmuntowo Mazowieckie przystanek osobowy (35,57 km, elewacja 108 m). Jest tutaj wieś z rozproszoną zabudową wsród pól i lasów. Dalej są dwa skrzyżowania dróg lokalnych. Następnie linia przekracza rzeczkę Struga. 

Przetycz stacja 50,20 km, elewacja 95 m). W rzeczywistości jest to mijanka. Są tutaj dwa perony jednokrawędziowe. Za stacją jest skrzyżowanie, ulica Główna. Linia przekracza rzekę Wymakracz. I ponownie linia przebiega przez lasy. 

Prabuty Góry przystanek osobowy (44,88 km, elewacja 98 m). Przed przystankiem linia skrzyżowaniem przekracza ulicę Kolejowa. Wciąż linia biegnie przez lasy.

Pasieki stacja (50,,20 km, elewacja 111 m). Na stacji są dwa perony i trzy krawędzie peronowe. Za stacją jest skrzyżowanie, ulica Szkolna. Zaczynają się pola uprawne. Dalej linia dołem przechodzi pod DW Nr 60, 61. Następnie linia przekracza rzekę Czerna. Dalej są skrzyżowania z lokalnymi drogami. Następnie linia przekracza rzekę Orz.

Goworowo przystanek osobowy (58,26 km, elewacja 108 m). Jest tutaj jeden peron i jedna krawędź peronowa. Przy przystanku jest podstacja trakcyjna. Goworowo to wieś typowo rolnicza. Linia przecina lokalne drogi. 

Gierwaty stacja (66,57 km, elewacja 102 m). Jest tutaj peron wyspowy i dwie krawędzie peronowe. Jest tutaj nastawnia „Gr”. Dalej są cztery skrzyżowania z lokalnymi drogami. Linia dochodzi do Ostrołęki. Ze wschodu dołącza linia kolejowa jednotorowa od stacji Ostrów Mazowiecka. Linie skrzyżowaniem przekraczają ulice Kolejowa. Już na terenie stacji Ostrołęka, od zachodu dochodzi linia kolejowa z kierunku Szczytno.

Ostrołęka stacja (74,23 km, elewacja 106 m). Stacja jest oddalona od centrum miasta w kierunku południowym, o około 5 km. Są tutaj linie kolejowe Nr 34, 35, 36, 900. Jest tutaj LCS. Na stacji są dwa perony i cztery krawędzie peronowe. Nad torami jest kładka. Peron 1 ma długość 362 m, a Peron 2 ma długość 291 m. Stacja została otwarta w 1893 roku, kiedy doprowadzono linię z kierunku wschodniego, od stacji Łapy. W czasie wielkiej wojny światowej moskale zniszczyli stację, którą germańcy odbudowali. Między innymi parowozownię i wieżę wodną. Ostatni generalny remont stacji ukończono w 2023 roku. Zbudowano nowy Perony 1. Peron 2 pozostał z nawierzchnią ułożoną z trylinek. Wyremontowano część towarową. Wyremontowano dworzec w którym jest między innymi biblioteka, poczekalnia, toalety. Pozostawiono kładkę nad torami. Przed stacją, w parku jest pomnik techniki; lokomotywa parowa wąskotorowa Px48-1758.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie: